Get Adobe Flash player
Licznik odwiedzin
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDziś44
mod_vvisit_counterWczoraj86
mod_vvisit_counterW tym tyg227
mod_vvisit_counterTydzień temu954
mod_vvisit_counterW tym miesiącu2171
mod_vvisit_counterMiesiąc temu3363
mod_vvisit_counterOgółem70997

Twój adres IP: 54.81.182.16
 , 
Dziś: Mar 22, 2018

Kościół w Konradowie

 

Parafia

KONRADOWO

p.w św. Jakuba Apostoła

 

 

 

W 1307r. Konradowo zostało darowane przez Księcia Henryka III z Głogowa na rzecz nowo utworzonego klasztoru SS. Klarysek w Głogowie. Wzmianka o parafii pochodzi z 1373r., a o budowie kościoła p.w. św. Jakuba Apostoła Starszego z 1376r. Z chwilą erekcji parafii wprowadzono system prawa i obowiązku patronatu kościelnego. Od tego czasu aż do XIXw. archidiakon głogowski sprawował przewidziane prawem wizytacje kościelne w imieniu biskupa wrocławskiego. Po sekularyzacji Zakonu Klarysek w 1812r. parafię włączono do biskupstwa poznańskiego. Po I wojnie światowej, od 1920r. parafia należała do Prałatury Pilskiej a od 1945r. do Administracji Apostolskiej w Gorzowie Wlkp. Od 1972r. należy do diecezji zielonogórsko-gorzowskiej (do roku 1992 była to diecezja gorzowska, która później została przemianowana na zielonogórsko-gorzowską). Dzięki staraniom miejscowego proboszcza ks. Bolesława DRATWY, 11.11.1979r. dokonano intronizacji słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Pocieszenia.

W latach 1950-1970 Ordynariat Gorzowski, chcąc uchronić dom parafialny przy kościele w Starych Drzewcach przed zajęciem go przez ówczesne władze państwowe, usiłował tam stworzyć samodzielny wikariat, z przeznaczeniem na dom księży emerytów, mianując, obok proboszcza w Konradowie, wikariusza substytuta z uprawnieniami proboszcza w Starych Drzewcach, lub zamiennie. Obecnie Stare Drzewce są filią parafii Konradowo, a dom parafialny jest używany na rekolekcje i wypoczynek dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.

Kościół parafialny p.w. św. Jakuba Apostoła budowany z drewna w 1376r. W drugiej połowie XVIw. murowany z kamienia i cegły w stylu barokowym. W XIIIw. przebudowany i poszerzony. W XVIIw. istniała kaplica św. Anny, rozbudowana w XVIIIw. Kościół jest kryty dachówką.

 

TERYTORIUM PARAFII:

Konradowo, Kandlewo, Stare Drzewce, Nowe Drzewce, Małe Drzewce